Historie projektu

Jmenuji  se Johana Biluseacová a zabývám se komunikací a spoluprací se psy. Profesně jsem se věnovala výchově psů, převýchově problémových psů a speciálnímu výcviku psů pro potřeby lidí s handicapem. Na základě těchto zkušeností jsem se začala věnovat novému pojetí kynologie.

Výcvik a výhova psa je vždy náročný a dlouhodobý proces, do kterého dávají všichni zúčastnění mnoho sil a energie. Pes a psovod s postižením mají tuto cestu, nejen v důsledku samotného handicapu, o něco těžší. Často i přes maximální nasazení, kdy pes splňuje ukázkovou poslušnost, narážíme na zkušební řády. V možnostech s handicapem například není možné provést cvik tak, jak je uvedeno ve zkušebním řádu. Pro příklad psovod s postižím rukou přebírá aport "do klína", nepředklání se pro něj k psovi. Cvik je tedy dle řádu proveden špatně. Hodnocení výkonu tedy není o poslušnosti psa, ale o dodržení postupu ve zkušebním řádu. Ten ve svém pojetí s nestandardním provedením ze strany psovoda nepočítá. Rozhodčí tak stojí před náročným úkolem, kterým je sparvedlivé ohodnocení. Pochopitelně v důsledku neznalosti problematiky, kterou nemůžeme rozhodčímu vyčítat, pak dochází ke ztrátě bodů, nebo danou zkoušku tito lidé nemohou splnit vůbec.

Rozhodli jsme se spolu s manželem Jarkem, který je sám na vozíku, hledat cesty a způsoby, aby si i lidé s různým zdravotním postižením mohli předávat cenné zkušenosti a navázat nová přátelství.

Vážíme si tvrdé práce všech, kteří se svým psím parťákům jakkoliv věnují a chceme je v této krásné činnosti podpořit. 

Je úžasné kolik psovodů s handicapem se svými psy trénují, vymýšlejí nejrůznější způsoby, aby překonali zdravotní a technické potíže a pak úspěšně skládají zkoušky, účastní se nejrůznějších psích sportů, nebo závodí po boku zravých psovodů. 

Chceme tyto lidi povzbudit, aby v usilovné práci s jejich psy nadále pokračovali. Proto vznikli tyto stránky.

S pozdravem a přáním mnoha zdarů Johana Biluseacová

Autor textu: Johana Biluseacová ve spolupráci s Věrou Schmidovou a Lenkou Helemíkovou